Senior Management Team


Mr Guy Emmett

Mr Guy Emmett

Headmaster

Ms Alison Higgins

Ms Alison Higgins

Business Manager

Mr Tim Cashell

Mr Tim Cashell

Senior Deputy Head, Designated Safeguarding Lead & Teacher of Maths

Mr Chris Barker

Mr Chris Barker

Head of the Prep School & Designated Safeguarding Lead for EYFS

Mr Remco Weeda

Mr Remco Weeda

Director of Marketing and Admissions

Ms Sarah Grice

Ms Sarah Grice

Assistant Head (Academic) & Head of English

Ms Katherine Cooke

Ms Katherine Cooke

Assistant Head (IB) & Head of History

Mr Simon Harvey

Mr Simon Harvey

Assistant Head (Boarding) & Head of Chemistry

Mr James Fraser

Mr James Fraser

Assistant Head (Teaching & Learning) & Head of Science

Heads of Year


Mrs Sarah Colbourne

Mrs Sarah Colbourne

Head of Year 7 and Transition, Head of ICT & Teacher of Maths

Ms Bee Galway

Ms Bee Galway

Head of Year 8 and 9 & Head of Drama

Mr Phil Wilson

Mr Phil Wilson

Head of Middle Tier, Teacher of Business Studies & Head of Psychology

Miss Heather Ramsay

Miss Heather Ramsay

Head of Sixth Form, Teacher of Games & Geography

Governors


Dr John Renshaw

Chairman

Mr Tony Green

Deputy Chairman - Finance and Management

Mrs Ruth Clements

Mr James Cliffe

Safeguarding

Mr Simon Fairbank

Mrs Tory Gillingham

Marketing

Mr Joe Green

Mr Richard Guthrie

Mr Richard Marshall

Legal matters

Dr Ian Renwick

Mr John Rowlands

Chairman of Education and Welfare Committee

Mr John Swiers

Mr Graeme Young

Teaching Staff Senior School


Mrs Heather Adams

Teacher of French and Spanish

Mr Wayne Adams

Teacher of Games & Maths

Mrs Beverley Barnes

Head of Economics and Business Studies

Frau Andrea Brandt

Teacher of German

Mrs Andrea Cashell

Teacher of Learning Support and ESL

Mrs Nicola Coombes

Learning Support Teaching Assistant

Mrs Fleur Corich-Hewison

Teacher of Art

Miss Sarah Cox

Year 3 - Lead Teacher of English

Mr Brett Cunningham

Director of Sport

Mr Joseph Davies

Teacher of Biology & Visiting Tutor

Mr James Denton

Teacher of Biology

Mrs Mandy Gething

Teacher of ESL

Dr Anne Kehrli

Teacher of Chemistry and Physics & House Tutor

Ms Rose Lavelle

Head of Learning Support

Mrs Helen Lay

Teacher of Ethics, Philosophy and RE

Mrs Rebecca Leeson

Director of Music

Mrs Li Lei

Teacher of Mandarin

Mrs Carine Marshall

Head of Modern Foreign Languages & Teacher of German and French

Mr Stephen Mulryne

Deputy head Academic Prep School, Year 6 Form Teacher and Teacher of History

Mrs Pascale Rigley

Teacher of English as a Foreign Language

Mr Patrick Roberts

Head of Academic PE, Teacher of Biology and Science & House Tutor

Mrs Marta Robledo-Campbell

Teacher of Spanish

Mr Richard Robson

Head of Geography & Director of Co-curricular Provision

Ms Emma Speake

Head of DT, Teacher of Maths & House Tutor

Mr Joseph Stevenson

Basketball Coach

Mr Paul Sutcliffe

Head of Art

Mr Dan Vickery

Head of Maths & Vistiting Tutor

Mrs Julie Walsh

Teacher of Drama and English & House Tutor

Mr Peter White

Head of Physics

Teaching staff prep school


Mrs Lucy Barnes

Teacher of French

Mrs Caroline Brown

Year 1 - Deputy Head (Pastoral) & Designated Safeguarding Lead for Child Protection (Prep & EYFS)

Mrs Sarah Colbourne

Head of Year 7 and Transition, Head of ICT & Teacher of Maths

Mrs Fleur Corich-Hewison

Teacher of Art

Miss Sarah Cox

Year 3 - Lead Teacher of English

Mrs Helen Emmett

Teacher of Geography

Mrs Julie Grant

Year 4 - Teacher of Games, Maths & Swimming

Mrs Rachael Hutchinson

Reception - Head of EYFS

Mrs Jennifer Knowles

Teaching Assistant

Mr Stephen Mulryne

Deputy head Academic Prep School, Year 6 Form Teacher and Teacher of History

Mr Martin Richardson

Music Co-ordinator

Mr Dan Robson

Graduate Trainee Teacher

Ms Iona Scott

Year 2

Miss Vicky Stewart

Year 5 - Learning support & Games

Nursery Staff - Little Owls Pre-School


Mrs Jeanette Allport-Lilley

Nursery Assistant

Mrs Jackie Hunter

Nursery Manager

Miss Charlotte McIntyre

Nursery Assistant

Mrs Emma Pickering

Nursery Assistant

Mrs Alexandra Rackham

Nursery Assistant

Boarding Staff Denys Crews House


Mr Piet Rinke

Housemaster

Mr Dan Robson

Assistant Housemaster

Boarding staff Weaponness House


Mrs Marianne Harvey

Senior Housemistress

Mr Simon Harvey

Housemaster

Ms Katherine Cooke

Assistant Housemistress

Boarding staff Willersley House


Mrs Jolene Weeda

Housemistress

Mr Remco Weeda

Houseparent

Ms Heather Marsay

Assistant Housemistress

PROSPECTUS DOWNLOAD

DOWNLOAD OUR LATEST PROSPECTUS FOR SCARBOROUGH COLLEGE

Download Prospectus
STAY UP-TO-DATE

HERE ARE THE LATEST UPDATES FROM OUR SOCIAL MEDIA CHANNELS